Beseda nás zavede nejprve do Vimperka, města se spoustou pamětihodností, po té na zajímavá a krásná místa horního toku Vltavy od jejího pramene až po Horní Planou.
Průvodcem jihočeskou Šumavou nám bude cestovatel a etnolog Mgr. Libor Drahoňovský.
Kromě nejvyšších vrcholů české strany Šumavy s vyhlídkami na Alpy spatříme Plešné jezero, rašeliniště, horské louky, lesy i skalní útvary. Součástí besedy bude i poutavé vyprávění o současnosti i minulosti horských vsí, včetně těch zaniklých, po nichž zůstaly nanejvýš tajemně působící kamenné ohrady či zarostlé základy domů. Ve Volarech spatříme dřevěné domy v alpském stylu a neopomineme ani jedinečné technického dílo Schwarzenberský kanál, pomocí něhož se dřevo z české strany Šumavy v předminulém století plavilo do Dunaje, aby ve Vídni bylo čím topit i z čeho stavět.
Nahlédneme do světa šumavských pověstí a lidových písní, tvorby Karla Klostermanna a dalších literátů.
Úterý 9. 11. 2021 | 10:00 - 11:30
Sálek v přízemí | Akce zdarma
Mírové náměstí 21/16, Bílina
Těší se na Vás přednášející Libor Drahoňovský a tým knihovny.
---
www.libordrahonovsky.cz----
PŘEDNÁŠEJÍCÍ: Libor Drahoňovský
Cestování se stalo nejen moji velkou láskou, ale svým způsobem i životním stylem. Kromě pamětihodností mne zajímá především historie a život místních obyvatel. Proto jsem absolvoval studium etnologie na FF UK v Praze, jemuž vděčím, mimo jiné, za lepší schopnost všímat si podrobněji světa kolem nás. Zejména na toulkách v minimalistickém duchu si uvědomuji, jak málo toho člověk potřebuje a co je opravdu pro klid duše a srdce skutečně důležité. Již několik let se věnuji přednáškové činnosti, abych se mohl podělit se svými fotografiemi, poznatky i zážitky.
---
Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny.