Bílina v obrazeFacebookInstagram

Besedy

JIHOZÁPAD USA | středa 8. února

Jihozápad USA FB událost

Srdečně zveme všechny příznivce cestování na besedu s cestovatelem, spisovatelem a fotografem Petrem Nazarovem. Během besedy se prostřednictvím vyprávění a úchvatných fotografií přeneseme na „Divoký západ”, navštívíme indiánskou rezervaci Zuni, národní parky Pinnacles, Grand Canyon, Antelope Canyon, Yosemite a Death Valley a mnoho dalších unikátů přírody.

Těšíme se na vás!

Beseda se uskuteční v klubovně centrální knihovny na Mírovém náměstí ve středu 8. února od 17:00 hodin. Akce zdarma.

Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny. 


26.1.2023 13:14:20 | přečteno 15x | petra.jiraskova | Celý článek
 

ČESKÝ RÁJ, KRAJINA SKAL A TŘÍ HRADŮ | úterý 22. listopadu

český ráj titulka
Srdečně vás zveme na besedu s cestovatelem a etnologem Mgr. Liborem Drahoňovským. Na besedě si kromě nádherných skalních labyrintů prohlédneme působivou zříceninu hradu Trosky, který byl postaven na dvou strmých sopečných kuželech a majestátně se vypíná nad okolní krajinou. Neopomineme ani hrady Hrubou Skálu a Valdštejn, který pamatuje počátky stejnojmenného šlechtického rodu. V Rovensku pod Troskami navštívíme zvonici s obrácenými zvony. Seznámíme se s tvorbou lidových kameníků, kteří ve vsích i volné krajině vytvořili jedinečná sochařská díla. Zastavíme se v lázních Sedmihorkách, kam se v 19. století sjížděli naši významní literáti a umělci, a také se dozvíme, jak název Český ráj vznikl.

Beseda se uskuteční v klubovně centrální knihovny na Mírovém náměstí v úterý 22. listopadu od 17:00 hodin. Akce zdarma.

Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny. 


8.11.2022 10:26:27 | přečteno 53x | petra.jiraskova | Celý článek
 

CHILE: nikdy není pozdě | středa 5. října

Chile

V rámci Týdne knihoven vás Městská knihovna Bílina zve na cestopisnou besedu.

V knihovně přivítáme nadšeného cestovatele Jiřího Kafku Kafína, který nám představí zajímavosti a krásy Chile. Podělí se námi o své zkušenosti s cestováním a přesvědčí vás, že cestovat bez cestovní kanceláře můžete začít kdykoliv. 

Beseda se uskuteční v klubovně centrální knihovny na Mírovém náměstí ve středu 5. října od 17:00 hodin. Akce zdarma.

Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny. 


19.9.2022 13:31:41 | přečteno 74x | d.svobodova | Celý článek
 

KOUZLENÍ V KNIHOVNĚ | úterý 4. října

Šmíd

V rámci Týdne knihoven zveme děti a rodiče na kouzelnické vystoupení. 

V knihovně přivítáme kouzelnického mága Štěpána Šmída, který je mistrem ČR v mikromagii.  Specializuje se na karetní magii, mikromagii a mluvené jevištní kouzelnické programy s originálním a vtipným předvedením. Jak o sobě tvrdí je také  mimo jiné i vynálezce. Vynalezl např. šňůru k bezdrátovému telefonu, toaletní papír na více použití, sůl proti zamrzání elekroniky, semafor pitného režimu, triko neviditelnosti, deštník pro ty, kterým čas ještě nevypršel a další vynálezy, které budou brzy zveřejněny.

Vystoupení se uskuteční v klubovně centrální knihovny na Mírovém náměstí v úterý 4. října od 16:00 hodin. Akce zdarma.

Přijďte se pobavit. Těšíme se na Vás.

Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny. 

19.9.2022 13:21:03 | přečteno 213x | d.svobodova | Celý článek
 

BÍLINA VE STŘEDOVĚKU | pondělí 3. října

Bílina

V rámci Týdne knihoven vás Městská knihovna Bílina zve na besedu s PhDr. Lucií Kursovou, vedoucí archeologického oddělení Regionálního muzea v Teplicích.

Tématem bude vznik a vývoj města Bíliny ve středověku. Součástí přednášky bude také představení nových archeologických výzkumů v Bílině, které  poskytují nové informace o počátcích raně středověkého osídlení osady pod bílinským hradištěm a naznačují její rozšíření do její mladší podoby.


Beseda se uskuteční v zázemí klubovny v přízemí centrální knihovny na Mírovém náměstí  v pondělí 3. října 2022 od 17:00 hodin. Akce zdarma.

Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny.


19.9.2022 13:30:28 | přečteno 227x | d.svobodova | Celý článek
 

KRUŠNOHOLKA VYPRÁVÍ: VLCI V KRUŠNÝCH HORÁCH | čtvrtek 12. května

Krušnoholka vypráví: VLCI V KRUŠNÝCH HORÁCH
Zajímá vás, kolik vlků je v Krušných horách? Odpověď získáte na klubovém setkání s názvem „Krušnoholka vypráví: Vlci v Krušných horách.“

Fascinující povídání si pro nás připravila Krušnoholka neboli Štěpánka Kadlecová. Holka z Krušných hor, která umí s vlky výt a žít, po jejich stopách jít. Krušnoholka — profesionální stopařka vlků a koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách, nás bude informovat o návratu vlků do Krušných hor a svoji přednášku doplní o dokument „Vytí s vlky“. 

Beseda se uskuteční v zázemí klubovny v přízemí centrální knihovny na Mírovém náměstí ve čtvrtek 12. května od 17:00 hodin. Akce zdarma.

Těší se na vás Krušnoholka a tým knihovny.
---
O KRUŠNOHOLCE: Štěpánka Kadlecová *1990
Monitoruje vlky v Krušných horách a díky tomu svou milovanou krajinu poznává z úplně jiných úhlů pohledů. Jezdí povídat o vlcích a jejich návratu do české krajiny široké veřejnosti, i školákům. Nyní se její život točí především kolem vlků, jejich ochrany i osvěty veřejnosti, a Krušných hor, což spolu úzce souvisí. Vlastně dělá to, o čem jako malá snila a je si jistá, že to není náhoda. Ochrana vlků, rysů a Krušných hor je jejím posláním.
Krušnoholka - Štěpánka Kadlecová
www.facebook.com/krusnoholka.stepanka.kadlecova
---
Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny. 

30.3.2022 14:44:28 | přečteno 84x | alena.hubackova | Celý článek
 

BESEDA SE SPISOVATELEM ŠTĚPÁNEM JAVŮRKEM | úterý 26. dubna

Štěpán Javůrek
Městská knihovna Bílina srdečně zve na besedu s autorem krušnohorských románů — spisovatelem Štěpánem Javůrkem.

Štěpán Javůrek (*1987) žije pod Krušnými horami celý svůj život. Ve svém volném čase rád o Krušných horách píše a poznává jejich historii. Štěpán vydal v roce 2020 svoji autorskou prvotinu, čtenářsky velmi úspěšnou knihu s názvem Chaloupky. Chaloupky je příběhem o lidech z již zaniklých obcí Chaloupky a Jelení v Krušných horách, odehrává se také ve vnitrozemí a dotýká se vztahu mezi Čechy a Němci — poutavý příběh o obyvatelích kousku světa, na které dopadaly události obou světových válek a všeho, co se v pohraničí dělo. V roce 2021 Štěpánovi vyšla druhá, neméně čtenářsky oblíbená kniha s názvem Nebe nad Perninkem.

Součástí besedy bude povídání nejen o knihách, ale také o tom, jak se z člověka stane spisovatel. Můžeme se těšit na povídání o knihách Chaloupky a Nebe nad Perninkem. Štěpán nám také představí chystanou knihu Sudetský dům. Nemine nás povídání o Krušných horách (historie, současnost, směřování). Závěr besedy, dle zájmu, vyústí v diskuzi se čtenáři a autogramiádou knih.

Beseda se uskuteční v zázemí klubovny v přízemí centrální knihovny na Mírovém náměstí v úterý 26. dubna od 17:00 hodin.

Těšíme se na setkání s autorem i čtenáři.
---
Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny.

29.3.2022 16:28:10 | přečteno 273x | alena.hubackova | Celý článek
 

ZDRAVÉ JARNÍ PEČENÍ A VAŘENÍ | čtvrtek 7. dubna

ZDRAVÉ PEČENÍ A VAŘENÍ
Městská knihovna Bílina zve na přednášku věnovanou jarní očistě těla. 

Přednáškou s názvem Zdravé jarní pečení a vaření nás provede milovnice dobrého jídla a šéfkuchařka teplické, dnes již bývalé, Biorestaurace Zahrada, nám všem dobře známá Lucie Beyerová — popularizátorka zdravého vaření. Propagátorka zdravého životního stylu.

Lucie nám dá tipy na zapomenuté i neznámé potraviny vhodné pro očistu organismu.
Pohovoří na téma: vyživující a omlazující kuchyně.
Připraví pro vás ochutnávku dobrot ze své rostlinné kuchyně.
Prozradí recept na osvěžující salát pro očistu jater.

Přednáška se uskuteční v zázemí klubovny v přízemí centrální knihovny na Mírovém náměstí ve čtvrtek 7. dubna 2022 od 17:00 hodin.

Těší se na vás přednášející Lucie a celý tým knihovny.
---
Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny.
---
Více o přednášející:
​Lucie Beyerová vystudovala hotelovou školu. Gastronomie se v její rodině prolíná již po několik generací.
Dále studovala na prestižním Kushi Institutu, který vyučuje holistický přístup k životu - makrobiotiku.
Vyučuje orientální diagnostiku, která se využívá v čínské medicíně při osobních konzultacích.

21.3.2022 13:23:51 | přečteno 135x | alena.hubackova | Celý článek
 

AUTORSKÉ ČTENÍ | Kradli jsme sousedům rajčata | 17. 3.

Autorské čtení_GN
Městská knihovna Bílina srdečně zve na autorské čtení bílinského spisovatele Grigorije Nikiforova, který nám představí svou autorskou prvotinu: intimní romanci s názvem Kradli jsme sousedům rajčata.

Intimní romance jednoho zdánlivě prostého léta dohromady svádí křehkého, ale zároveň bezostyšně sentimentálního chlapce Giovanniho a nevinně okouzlující dívku June, která netypickému devatenáctiletému snílkovi přináší do života tolik postrádané světlo a naději. Dvě zatoulané duše nesměle proplouvají prvotní ostýchavostí a postupně nacházejí zalíbení ve vzájemných pocitech, které ve svých životech doposud nepoznali, nepotkali a neochutnali. Mladí, krásní a zamilovaní denně netrpělivě spěchají do přírody, odlehlých strání a lučin, kde touží konečně objevit veškerá potěšení života. Tato mladistvá spirituální bádání prosycená zvědavostí se ale pochopitelně nemůžou obejít bez chmurných překážek a nástrah, jimž Giovanni a June poprvé nemusí čelit sami, protože jdou spolu.

Autor Grigorij Nikiforov (1998) se po neúspěšné sportovní kariéře, kterou se snažil marně kultivovat již od samého dětství, rozhodl při vysokoškolském studiu zcela odevzdat umění. Záhy na to objevuje doposud nepoznané sympatie ke slovům, k jejich vzhledu, tvarům, znění a zejména k tomu, co můžou v různých kombinacích znamenat, vytvářet či bortit. Sám autor se považuje spíše za malíře, kdy se pokouší pomocí rozvitých přívlastků co nejdůvěrněji vyobrazovat pestré palety pocitů svých hrdinů. Vše ve snaze, aby jeho řádky zněly barvitostí. Umění je autorem vnímáno jako nejbližší synonymum svobody a inspirace považována za to nejhodnotnější, co lidé můžou mezi sebou sdílet.

Autorské čtení se uskuteční v centrální knihovně na Mírovém náměstí, oddělení pro dospělé. Autorské čtení doplní překrásná výstava, která vizuálně doplňuje obsah knihy.

Těšíme se na setkání s autorem i čtenáři.

4.3.2022 9:51:14 | přečteno 62x | alena.hubackova | Celý článek
 

ČERNOBYLSKÁ KATASTROFA – CO SE VLASTNĚ STALO? | 10. března

černobyl
Je bezpečné navštívit Černobyl? Co lze v Černobylu vidět? Žijí tam ještě lidé, kteří havárii pamatují? Nejen o tom bude březnová přednáška, na kterou vás tímto zveme.

Vraťme se spolu o 30 let zpět a ještě dál. Přibližme si, co předcházelo největší jaderné katastrofě v Černobylské jaderné elektrárně. K havárii jaderné elektrárny v Černobylu došlo 26. dubna 1986. Jednalo se o největší katastrofu v oblasti jaderné energie v historii lidstva. K výbuchu došlo ve čtvrtém bloku černobylské elektrárny, který se nachází pouhých 120 km od hlavního města Ukrajiny, Kyjevu, a blízko hranic s Běloruskem.
Přednáškou nás provede průvodkyně v Černobylu Kateřina Vršanská. Detailně nám popíše Černobylskou zónu. Přiblíží sled událostí od onoho katastrofického dne až po současnost.

Kateřina Vršanská, vystudovala zahraniční obchod a cestovní ruch, je nadšenou cestovatelkou, urbexerkou a odbornicí na Černobylskou vyloučenou zónu a Černobylskou jadernou elektrárnu, kde pracuje jako průvodkyně.

Přednáška se uskuteční v zázemí klubovny v přízemí centrální knihovny na Mírovém náměstí ve čtvrtek 10. března 2022 od 17:00 hodin.

Těší se na vás přednášející Kateřina Vršanská a celý tým knihovny.
---
Vaší účastí na akci souhlasíte s pořizováním, používáním a zveřejňováním obrazových a zvukových záznamů pro potřeby knihovny.


25.2.2022 12:21:12 | přečteno 1342x | alena.hubackova | Celý článek
 
 
 

Výpůjční doba

Pondělí: 9:00 – 12:00 | 13:00 – 16:00
Úterý: 9:00 – 12:00 | 13:00 – 17:30
Středa: zavřeno | 13:00 – 16:00
Čtvrtek: 9:00 – 12:00 | 13:00 – 17:30
Pátek: 9:00 – 12:00 | 13:00 – 16:00
Sobota: 9:00 – 11:00

výpůjční doba oddělení a poboček

Hlavní kontakty

Centrální knihovna
Mírové nám. 21/16
418 01 Bílina

email: vedouci@knihovnabilina.czKudy k nám?

Kudy k nám?
load